Botox


Botox (toksyna botulinowa) to najbardziej popularny zabieg medycyny estetycznej na całym świecie. Jego działanie decydują się wypróbować celebryci, gwiazdy i wszyscy, którzy marzą o przywróceniu młodości swojej skórze. I nie ma w tym nic dziwnego – botox to bezbolesny zabieg, który natychmiast przynosi rewelacyjne efekty.

Jak działa botox

Toksyna botulinowa wstrzykiwana podczas zabiegu hamuje uwalnianie acetylocholiny - substancji, która jest odpowiedzialna za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Zablokowanie połączenia nerwowo-mięśniowego sprawia, że mięśnie rozluźniają się, a to z kolei prowadzi do wygładzenia zmarszczek.

Preparat, który wstrzykuje się podczas zabiegu, jest opracowywany w laboratorium z wyizolowanych szczepów bakterii. Następnie dokładnie się go oczyszcza i pakuje próżniowo w precyzyjnie odmierzonych dawkach. Najbardziej popularne (a przy tym najczęściej wykorzystywane) preparaty toksyny botulinowej dostarcza firma Ipsen (preparat Dysport) oraz Allergan (Botox).

W Warszawie nie ma wielu sprawdzonych, godnych zaufania gabinetów medycyny estetycznej i kosmetologii, w których można poddać się temu zabiegowi. Nasz, zlokalizowany prawie w samym centrum miasta, zaprasza pacjentów, którzy chcą odjąć swojej skórze kilka lat.

Wskazania

Zmarszczki mimiczne pojawiają się u osób w każdym wieku (nie, jak sądzi większość, tylko u starszych). Zabieg polecany jest tym, którzy chcieliby się ich pozbyć i cieszyć się gładką, młodą cerą. Preparat, który wstrzykuje się pod skórę, sprawia, że zmniejsza się kurczliwość mięśni mimicznych, które odpowiadają za "marszczenie się" skóry oraz powstawanie zmarszczek. Botox stosuje się zarówno w leczeniu przyczynowym, jak i profilaktycznym.

Toksynę botulinową najczęściej stosuje się do usuwania zmarszczek:

- między brwiami (zmarszczki lwie)

- poprzecznych czoła (okolica gładzizny czoła)

- wokół oczu (kurze łapki)

- innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi

Przebieg i działanie zabiegu

Toksynę botulinową wstrzykuje się do mięśni znajdujących się w tej okolicy, którą poddajemy zabiegowi. Do iniekcji używa się jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą, więc ukłucie nie jest zbyt bolesne. Zabieg trwa 15–20 minut, w zależności od tego, ile jest punktów iniekcji.

Efekt zabiegu

Efektem zabiegu jest całkowite lub częściowe usunięcie zmarszczek. Pierwsze rezultaty są widoczne po 35 dniach – wtedy podany preparat zaczyna działać. Najlepszy efekt obserwuje się po 10–14 dniach. Jest on widoczny średnio 46 miesięcy (czas ten zależy od organizmu i jego indywidualnych cech). Po 6 miesiącach stopniowo powraca mimika twarzy.

Kiedy toksyna całkowicie się wchłonie, zabieg należy powtórzyć. Nawet jeśli pacjentka nie zdecyduje się na kolejną serię wstrzyknięć, i tak będzie mogła cieszyć się z wyraźnie odmłodzonej skóry. Terapia toksyną nie wymaga przeprowadzania badań diagnostycznych, a tuż po zabiegu pacjentka od razu może powrócić do swoich codziennych obowiązków.

Przeciwwskazania

1) bezwzględne:

- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)

- nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)

- stosowanie następujących leków: antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)

- miejscowe infekcje skóry (bakteryjne, ropne, wirusowe, np. opryszczka)

- ciąża, okres laktacji

2) względne:

- zaburzenia krzepnięcia

- stosowanie leków przeciwzakrzepowych (np. Acard)

 Działania niepożądane

- ból w momencie iniekcji

- małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia, jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie

- mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji

Uwaga: Reakcje te mijają – większość z nich ustępuje na ogół po kilku minutach. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do obowiązków zawodowych i domowych.

Postępowanie po zabiegu

- unikać długotrwałego schylania głowy przez 4–5 godzin

- nie spożywać alkoholu do końca dnia

- nie nagrzewać okolicy wstrzyknięć (sauna, solarium)

Powtarzanie zabiegów

Zabiegi można powtarzać co 6–8 miesięcy. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty.

Warszawa

Al. Wilanowska 368 C
lokal U8

tel: 796 95 55 95
e-mail: kontakt@profiderm.pl

Ożarów

Ul. Żeromskiego 37
woj. świętokrzyskie

tel: 732 81 46 54
e-mail: kontakt@profiderm.pl


⇐ powrót

Botox - ProfiDerm Warszawa
ProfiDerm © 2013-2018
Design: RedRockS - Agencja Kreatywna | ProfiDerm © 2013-2018