Skóra naczynkowa, rumień

Charakterystyczne zaczerwienienia na twarzy, "pajączki", nadwrażliwość skóry na wiatr, wyższą temperaturę (np. w saunie) to problem, z jakim styka się wiele osób. Objawem cery naczynkowej są rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy, zwłaszcza w okolicach nosa, na brodzie i policzkach. Pod skórą widoczne są czerwone linie lub długo utrzymujące się rumieńce. Szacuje się, że z przejściowymi problemami tego typu boryka się nawet 60% populacji.

Przyczyny problemu

Przyczyną skóry naczynkowej jest niska elastyczność ścianek naczyń krwionośnych nasilana przez:

- skrajne temperatury

- stres

- zmiany warunków atmosferycznych

- niektóre kosmetyki i leki

- niewłaściwą pielęgnację

Niestety wiele osób ma genetycznie wrodzone problemy z naczynkami. Ogromne znaczenie ma także typ cery – skóra cienka i sucha jest bardziej narażona na pękanie naczynek. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która może pomóc ograniczyć powstawanie nowych zmian naczyniowych.

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

  • Unikać wysokich temperatur

Największym wrogiem osłabionych naczynek jest przede wszystkim wysoka temperatura. Należy unikać mycia twarzy w gorącej, twardej i chlorowanej wodzie. Nie wolno wystawiać jej na działanie promieniowania UVA  zarówno tego pochodzącego ze słońca, jak i z solarium. Trzeba zrezygnować z gorących kąpieli i wizyt w saunie.

  • Zachowyać odpowiedni tryb życia

Osoby z cerą naczynkową nie powinny pić gorących napojów i jeść pikantnych potraw. Muszą również wystrzegać się używek, takich jak alkohol i papierosy.

Warto unikać sytuacji stresowych oraz pamiętać, że nadmierne przegrzanie twarzy podczas silnego wysiłku fizycznego również może wywołać naczynkowy rumieniec.

  • Właściwie pielęgnować skórę

Cerę naczynkową trzeba traktować łagodnie niewłaściwie dobrane, zbyt silnie działające, drażniące kosmetyki nie są dla niej wskazane. Osoby, które mają cerę naczynkową, nie powinny stosować kosmetyków silnie ściągających, zapachowych i wszelkich preparatów zawierających alkohol, mentol, miętę pieprzową albo olejek eukaliptusowy. Prawdziwym wrogiem naczynek są wszelkiego rodzaju peelingi ziarniste (nawet te o drobnych ziarenkach), które nadmiernie pobudzają krążenie krwi, rozszerzając w ten sposób naczynka i w efekcie wywołując podrażnienie skóry i rumień. 


Zabiegi intensywnie nawilżające w ProfiDerm:

(inne zabiegi oraz metody łączone, ustalane są na indywidualnej konsultacji)

ProfiDerm - Profilaktyka Zdrowej Skóry - Dłonie zniszczone, przebarwienia na dłoniach
ProfiDerm © 2013-2018
Design: RedRockS - Agencja Kreatywna | ProfiDerm © 2013-2018